top of page
  • Writer's pictureBe3ee

SVET SA LÚČI S LEGENDOU


Vo veku 82 rokov nás opúšťa futbalová legenda, ktorá bola unikátom jeho doby.

Edson Arantes do Nascimento (* 23. október 1940, Três Corações, Minas Gerais, Brazília – † 29. december 2022), známejší pod menom Pelé, bol bývalý brazílsky profesionálny futbalista, hrajúci na pozícii útočníka. Je mnohými považovaný za najlepšieho futbalistu všetkých čias.


Bol považovaný za perfektného záložníka i útočníka, výborného zakončovateľa a výnimočného v driblovaní i prihrávaní. Bol obdivovaný pre svoju rýchlosť a schopnosť skórovať hlavou (i napriek relatívnej malej výške) a počas svojej kariéry vsietil vo všetkých zápasoch dohromady 1284 gólov. Od roku 1977, keď skončil s aktívnou kariérou je veľvyslancom športu.


Mal tiež prezývky O Rei (kráľ) a Pérola Negra (čierna perla). Bol súčasťou tímu, ktorý vyhral tri majstrovstvá sveta a prekonal mnohé futbalové rekordy. Na klubovej úrovni odohral väčšinu svojej kariéry v drese brazílskeho klubu Santos FC. Vo svojej rodnej Brazílii je považovaný za národného hrdinu.


Hlavné udalosti jeho života

  • Pelé bol najmladším účastníkom majstrovstiev sveta, ktorý skóroval vo finále majstrovstiev, keď 29. júna 1958 vo veku 17 rokov a 249 dní v Štokholme strelil dva góly proti Švédsku (5:2). Brazília vtedy vyhrala svoje prvé majstrovstvá sveta.

  • Jeho prvou manželkou bola Rosemari, s ktorou sa oženil v roku 1966 a rozviedol v roku 1978. Mali spolu dve deti. Ďalšie dve deti má s druhou manželkou Assiriou, s ktorou sa oženil v roku 1994.

  • V roku 1970 dve nepriateľské frakcie nigérijskej občianskej vojny súhlasili so 48-hodinovým prímerím, aby mohli vidieť Pelého na exhibičnom zápase v Lagose.

  • Pelé bol prvou športovou hviezdou vo videohre.

  • Dres s Pelého číslom 10 neskôr nosil aj Diego Maradona alebo Ronaldinho a dnes ho často nosia najlepší hráči jednotlivých tímov.

Známy futbalista od roku 2021 bojoval s rakovinou hrubého čreva. V 29. novembra bol prijatý do Nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulo. Futbalista bol hospitalizovaný aj kvôli respiračnej chorobe, ktorú zhoršil koronavírus. Pred niekoľkými dňami jeho agent ohlásil, že sa začal lúčiť s rodinou, čo nasvedčovalo tomu, že jeho stav bol vážny. Napriek tomu sa do poslednej chvíle snažil všetkých upokojiť a že sa jeho stav zlepšuje.


#športbottom of page