top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Taký milý Merčiak to bol

Autor: Vladimír Seman Choďte do p…e, vy k…..i, prečo ste ma zarezali? Kričal známy moderátor do éteru.


Verejnosť sa zabáva, zainteresovaní vedia. Začala sa hra o šéfa najväčšej show biznisovej spoločnosti na Slovensku. Lobistické kruhy v hlavnom meste si vyberajú korunného princa RTVS.Meno známeho športového moderátora sa spomína v súvislosti s blížiacou sa voľbou šéfa RTVS.


Čo Ťa priviedlo k tomu, že si začal hrať túto hru, Marcel? Tušil si aspoň, že prídu aj zauchá od tých, ktorým si (ešte donedávna) dôveroval?


Všetci vieme, že dokážeš aj vo vypätých chvíľach v obdivuhodnej kadencii vyslovovať zložito znejúce informácie o minulosti športových aktérov. Teraz už vieme aj to, že si bojovník s podstatne širšou slovnou zásobou, ako by sme čakali.
Marcel Merčiak vstúpil aj do sveta showbiznisu v RTVSVieš aj to, Marcel, že na Slovensku vzniká zhruba 10 tisíc hodín verejnoprávneho televízneho obsahu ročne bez akéhokoľvek podielu na rozpočte RTVS?


Vieš, Marcel, že aj v Trnave, Žiline, Spišskej Novej Vsi a dokonca v každom okresnom meste sú ľudia, ktorí v extrémne skromných podmienkach vyrábajú televízne reportáže, slúžiace verejnému záujmu?


Ich profesné združenie sa volá LOTOS a viac sa o nich môžeš dozvedieť na www.lotos.sk.

Na Slovensku je vyše 70 lokálnych televízií, ktoré nemajú žiaden podiel na rozpočte RTVS


Vieš napríklad o tom, že i v takom Trebišove žije skvelý filmár, vola sa Peter Durišin, ktorý práve dokončuje monumentálne televízne dielo o dejinách zápasov za slobodu? Jeho názov je Ozveny vojen a rozpracované časti si ľahko nájdeš na internete.Cyklus Ozveny vojen získal viacero ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. Jeho tvorcovia ho pripravujú zadarmo.


Spoločne sme sa trpko zasmiali, keď mi Peter hovoril, ako z Bratislavy prišiel štáb RTVS točiť o ňom a jeho bratovi dokumentárny film. Rozpočet tohto filmu by stačil na vykrytie nákladov jednej regionálnej televízie na celý rok.


Peter však z toho “bratislavského koláča” nikdy neochutnal a ani neochutná ani omrvinku.


Ani nikto z tých, ktorí sa na tomto televíznom cykle podieľajú.

Tušíš, Marcel, aspoň trocha o tom, že môj priateľ a majiteľ TV Východ, Martin Valko z rodinného rozpočtu roky platil televízny štáb v Užhorode, aby diváci najväčšej regionálnej televízie na východe vedeli, že aj za schengenskou hranicou žijú ľudia, ktorí k nám patria a my patríme k nim?


Nie sú to práve ťažiskové témy pri debatách v bratislavských kaviarňach, viem.

Nejaká nádej, že o tom aspoň tušíš, však existuje.

Veď si rodom z Prešova, pravda a možno sa aj dožiješ diaľnice na východ, aby si nemusel strácať dva dni na posedenie v kaviarni so starými priateľmi, ako musíme strácať my, keď sa chceme vybrať do hlavného mesta.Na Zemplíne ešte 10 rokov nebudú diaľnice. Žije tam však viac obyvateľov, ako v Bratislave, v okolí ktorej je 270 kilometrov diaľnic. Blavocentrizmus, typický aj pre RTVS.


Si starý televízny profík, Marcel a iste vieš, že rozpočet RTVS, zhruba 4x prevyšujúci rozpočet jej komerčných konkurentov až na 95% končí v Bratislave.


Nikde na svete, v žiadnej inej civilizovanej krajine neexistuje taký regionalne nespravodlivý model čerpania verejných zdrojov, ako na Slovensku.


Nikde na svete, v žiadnej oblasti, nielen v masmédiách. Platí to len a len na Slovensku.


Ešte aj naši bratia Česi majú zákon, podľa ktorého minimálne pätina rozpočtu Českej televízie smeruje do regiónov.


Vieš, čo sa stalo mne, Marcel, keď som o tom začal verejne hovoriť v nádeji, že sa to aspoň trochu zmení?


https://medialne.trend.sk/televizia/kandidat-vladimir-seman-volby-idem-ako-televizny-robotnik

Bolo to pred jedenástimi rokmi, keď som túto tému otvoril ako protikandidát pani riaditeľky RTVS Zemkovej.


Jedna z prvých vecí, ktoré urobila po nástupe do funkcie, bolo, že mi zakázala prejsť cez brány košického televízneho štúdia. Toho štúdia, ktoré som minimálne desaťročie zastupoval ako jeho najviditeľnejší predstaviteľ v celoslovenskom, ba dokonca aj česko-slovenskom televíznom priestore.


Ten zákaz platí dodnes, Marcel.


Budeš mať “gule” ísť proti záujmom bratislavských mediálnych mágov, ktorí si zvykli brať z rozpočtu RTVS ako Ty si berieš z rodinnej pokladničky?


Kadenciu na máš.


Aj prekvapujúco širokú slovnú zásobu.


V ostatnom Ti budem držať palce.


Tvoj bývalý kolega na moderátorskej stoličke STV. #slovensko

bottom of page