top of page
  • Writer's pictureBe3ee

UKRAJINA, JADROVÉ ZBRANE A NAVAĽNYJ: HLAVNÉ VYHLÁSENIA BIDENA PO SAMITE S PUTINOM


Americký prezident uviedol, že Putina ubezpečil o jeho pevnej podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny.


16. júna sa vo švajčiarskej Ženeve stretli americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin . Rozhovory trvali štyri hodiny, potom prišli k novinárom šéf Ruskej federácie a za nimi šéf Bieleho domu. Odmietli usporiadať spoločnú tlačovú konferenciu .Biden o Ukrajine


Americký prezident uviedol, že Putina ubezpečil o jeho pevnej podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Vedúci predstavitelia upriamili pozornosť aj na minské dohody.


"Diskutovali sme o minských dohodách. Vyjadril som svoj názor na minské dohody. On (Putin - pozn. Red.) Nenamietal proti mne, ale samozrejme, boli tu rozdiely," uviedol Biden.

Podľa jeho slov sa o otázke „červených línií“ vo vzťahoch medzi krajinami nediskutovalo. Ani to, že vojenská odpoveď na ruskú agresiu.


Hrozba jadrovej vojny a vedenie sveta


„Dúfam, že USA ukázali svetu: „ Sme späť,“ uviedol Biden a naznačil, že jeho predchodca Donald Trump sa snaží vrátiť k politike izolacionizmu, odpútať sa od zahraničnej politiky a zamerať sa na domácu politiku .


Vedúci predstavitelia oboch krajín zdôraznili, že v konflikte o použití jadrových zbraní nemôžu byť víťazi.


„Dnes opätovne potvrdzujeme náš záväzok k zásade, že v jadrovej vojne nemôžu byť víťazi a nikdy by sa to nemalo vyriešiť,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Ruskí a americkí vodcovia sa tiež dohodli na začatí komplexného dialógu, ktorý by mal položiť základy kontroly zbraní a opatrení na zníženie rizík jadrovej vojny. Dokument zdôraznil, že tento dialóg bude „vecný a energický“.


Biden naznačil, že Putin „nechcel studenú vojnu“. Šéf Bieleho domu však zdôraznil, že Rusko nemôže diktovať svoju vôľu celému svetu a nemôže ísť o zásah do suverenity USA .


Účastníci rozhovoru rokovali najmä o situácii v Afganistane a Sýrii, iránskej jadrovej hrozbe a militarizácii Arktídy.Biden o Navaľnom, porušovanie ľudských práv a slobody prejavu v Rusku


"Ako prezident Spojených štátov jednoducho bránim naše hodnoty - základné ľudské práva a slobody. Preto nastoľujeme otázku Alexeja Navaľného," uviedol.

Americký prezident zdôraznil, že smrť vodcu opozície Navaľného v ruskom väzení by bola pre Kremeľ katastrofou.


Nespokojný je tiež s Putinovým vyhlásením , ktoré porovnávalo zadržanie ruskej opozície so zadržaním účastníkov bombového útoku na Kapitol.


„Na Capitol zaútočili ozbrojení zločinci a opozícia v Rusku sa jednoducho snaží uplatniť svoje právo na slobodu prejavu,“ uviedol Biden.

Obchodné a dvojstranné vzťahy


Podľa Joe Bidena chcú Spojené štáty obchodovať s Ruskou federáciou, ale iba za predpokladu, že sa Rusi budú riadiť medzinárodnými normami a zákonmi.

„Ak [Rusi] nebudú dodržiavať pravidlá, nebudú mať dobré vzťahy s nami a s ostatnými krajinami,“ uviedol Joe Biden.


Biden tiež varoval, že USA majú významné kapacity v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sú schopné odrážať hackerské útoky z Ruska. „A Putin to vie,“ uviedol.


Termín na šesť mesiacov


Biden uviedol, že 6-12 mesiacov po dnešnom stretnutí bude zrejmé, či prezidenti USA a Ruska dosiahli strategický dialóg.


"Ubehne šesť alebo dvanásť mesiacov a uvidíme, čo sa s nami stane. Vrátane prepustenia ľudí z ruských väzníc a toho, čo sa bude robiť v oblasti kybernetickej bezpečnosti," uviedol.

Po stretnutí prijali Rusko a USA spoločné vyhlásenie o strategickej stabilite, nevymenili si však pozvánky na spoločné návštevy. Strany sa síce dohodli na návrate svojich veľvyslancov do Washingtonu a Moskvy.
#svet

bottom of page