top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ukrajina môže mať jednotné letisko s EÚ: ako sa to stalo možným a čím je jedinečnéFoto: Facebooková stránka medzinárodného letiska Užhorod


Letisko Užhorod môže byť čoskoro funkčné aj na Ukrajine. Fungovať môže už o mesiac či dva, keďže sa stalo, že dráha letiska začína v zahraničí. O aké unikátne letisko ide a ako môže začať fungovať, zisťovala Medálna Sova.


Čo je známe o letisku "Užhorod"

Letisko "Užhorod" sa nachádza na západnom okraji mesta v mikrookrese "Červenycia" na Sobranetskej ulici. Toto letisko má jednu dráhu dlhú 2038 m a šírku 40 m. Výnimočné je tým, že lietadlá štartujú a pristávajú cez slovenský vzdušný priestor (hranica je 100 m od začiatku dráhy).

V roku 2010 letela z letiska iba jedna letecká spoločnosť. Následne Štátna migračná služba zvažovala možnosť, aby toto letisko fungovalo súčasne pre dve krajiny - Ukrajinu a Slovensko. Letisko Užhorod obnovilo v roku 2019 pravidelné lety, ktoré tu neboli prevádzkované od leta 2016. V roku 2021 spustila letecká spoločnosť WindRose pravidelné lety Užhorod – Kyjev s lietadlami ATR 72.Foto: Stránka medzinárodného letiska Užhorod


Dohoda o využívaní vzdušného priestoru SR

V máji 2021 šéf kabinetu ministrov Denys Shmyhal na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským náprotivkom oznámil, že Slovensko umožní Ukrajine využívať jej vzdušný priestor.

"Dohodli sme sa, že čo najviac využijeme náš tranzitný potenciál. Naše krajiny ukončili procedúry na nadobudnutie platnosti dohody o letisku v Užhorode," povedal Šmyhal 28. mája 2021.

10. septembra 2021 pristálo lietadlo letiace z Kyjeva na letisku v Užhorode pomocou leteckých prístrojov, a nie podľa pravidiel letu za viditeľnosti, ako tomu bolo predtým. Navyše od tohto dňa dostal „Ukraerorukh“ právo riadiť využitie časti vzdušného priestoru Slovenska, potrebného na vzlet/pristátie lietadiel v Užhorode.


Obnova letiska v Užhorode vo vojnových podmienkach

V júli 2022 vyčlenili miestni poslanci na zasadnutí Zakarpatskej regionálnej rady pre užhorodské letisko 26 miliónov UAH. Predseda Zakarpatskej oblastnej rady Volodymyr Čubirko povedal, že niekdajšie mínus letiska - pristávacia dráha, ktorá začína na hranici - sa stala plusom.

Foto: Stránka medzinárodného letiska Užhorod


"26 miliónov je vyčlenených na to, aby sme mali veľké, jedinečné a možno najdôležitejšie letisko v krajine," povedal šéf Regionálnej rady Zakarpatska. - V skutočnosti je to jediné letisko na Ukrajine, ktoré môže fungovať pre cestujúcich. dopravy, pretože dráha začína od Slovenska a končí Slovenskom“.


Vysvetlil, že lietadlo, ktoré vzlietne, okamžite vstúpi na oblohu Európskej únie, a nie na oblohu Ukrajiny, ktorá je dnes kvôli vojne uzavretá.

„Preto som si istý, že o mesiac-dva naše ukrajinské aerolinky, tie dnes sídliace v Európe, budú lietať do Viedne, v prípade potreby aj do Prahy, Mníchova,“ je presvedčený šéf krajského zastupiteľstva.

Foto: Facebooková stránka medzinárodného letiska UžhorodPripomeňme, že "Ukrzaliznytsia" spustila službu prepravy áut z Kyjeva do Užhorodu a naopak .


#ukrajina

bottom of page