top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ukrajinská armáda dostane pozorovacie drony veľkosti dlane


Fotografia Mirandy Mahoneyovej


Ukrajinská armáda by mohla dostať miniatúrne pozorovacie helikoptéry Black Hornet. Podľa tlačovej správy Nórskej vládnej bezpečnostnej a servisnej organizácie Nórsko a Veľká Británia spájajú sily, aby získali škandinávsky navrhnutý malý pozorovací dron ako dar pre Ukrajinu.

Oficiálna tlačová správa uviedla, že náklady budú až 90 miliónov NOK ​​(9,2 milióna dolárov). Balenie obsahuje osobné vreckové nano-drony PD-100 Black Hornet, náhradné diely, dopravu a školenie. Bude to financované britským fondom, do ktorého Nórsko prispelo sumou 400 miliónov NOK ​​(41,2 milióna USD).


Ukrajinské úrady požiadali o tento typ vybavenia v boji proti ruskej invázii.


„Nórsky vyvinutý dron je svetovým lídrom na trhu. Používa sa v mnohých spojeneckých krajinách vrátane Spojených štátov amerických a Veľkej Británie. Dron sa používa na prieskum a identifikáciu cieľa. Je ľahko ovládateľný, robustný, ťažko detekovateľný a obzvlášť vhodný na boj v mestských oblastiach,“ povedal nórsky minister obrany Bjørn Arild Gram.


Mikrodron bude získaný od Teledyne Flir ako odvolanie na základe rámcovej dohody, ktorú má Nórska agentúra pre obranný materiál. Obstarávanie, školenie a dodávka materiálu prebieha v spolupráci s britskými úradmi a koordinujú ich.


Black Hornet Nano v škandinávskom dizajne váži len 16 gramov (zhruba pol unce) – rovnako ako finch. 4-palcový (10-centimetrový) vrtuľník je vybavený malou kamerou, ktorá prenáša statické obrázky a video do vzdialeného terminálu.


Úzka spolupráca s obranným priemyslom bude kľúčová pre pokračovanie kľúčových dodávok vojenského materiálu na Ukrajinu v budúcnosti. Táto spolupráca tiež zabezpečuje, že Ukrajina má modernejšie a účinnejšie zbrane a systémy.


„Darcovstvo znamená, že si stojíme za svojím záväzkom pokračovať v podpore Ukrajiny, no zároveň to znamená nový smer, akým západné krajiny podporujú ich boj. Doteraz sme my a naši spojenci väčšinou darovali z našich vlastných akcií,“ povedal Gram.

Pre fond sa za približne 100 miliónov z nórskych fondov nakúpi aj protidronový systém. Zvoleným systémom je protidronový systém Nightfighter od British SteelRock Technologies.


SteelRock Nightfighter je prenosný systém, ktorý poskytuje ochranu pred dronmi prostredníctvom efektívneho rušenia. Systém je vhodný najmä na ochranu menších hliadok, delostreleckých pozícií a iných dôležitých zdrojov


„Nórsko a Spojené kráľovstvo sú naďalej odhodlané stáť bok po boku s Ukrajinou. Tieto špičkové bezpilotné lietadlá pomôžu poskytnúť ukrajinským jednotkám životnú výhodu na bojisku, keď bojujú za obranu svojej krajiny pred Putinovou brutálnou a nevyprovokovanou inváziou,“ uviedol britský minister obrany Ben Wallace.

#ukrajina

bottom of page