top of page
  • Writer's pictureBe3ee

V Mariupole je možno až 50 tisíc mŕtvych

Updated: Jun 10, 2022


Mäsové hroby na okraji Mariupolu. Ukrajina obvinila Rusko, že používa masové hroby na zakrytie svojich vojnových zločinov.Ukrajinci hľadajú svojich zosnulých príbuzných a priateľov, aby ich mohli riadne pochovať. Na sociálnej sieti Telegram zriadili skupinu, ktorá má pomôcť ľuďom v Mariupole nájsť svojich blízkych, ktorí sa stali obeťou ruskej agresie.

Článok Počet obetí v juhukrajinskom Mariupole je alarmujúce. Poradca ukrajinského starostu Petr Andrušenko odhadol, že počas bojov, ktoré sa v meste odohrávali cez dva mesiace, zomrelo asi 22 tisíc Ukrajincov. Osoba, ktorá má v oblasti na starosti koordináciu pochovávania a hovorila pod podmienkou anonymity, však uviedla, že sa domnieva, že celkový počet obetí sa blíži k 50 tisícom, píše The Guardian.

Mnoho z nich bolo pochovaných v zhone alebo vôbec. Z toho dôvodu vznikla zvláštna skupina na sociálnej sieti Telegram, ktorú hojne používajú Ukrajinci za účelom komunikácie a zdieľania rozličných správ. Skupina, ktorá má už vyše 26 tisíc členov, má jediný cieľ: zaistiť riadny pohreb tisícom ľudí, ktorí zomreli počas ruského útoku na mesto Mariupol. Často však ide najprv o nájdenie pozostatkov obetí.

Julia, ktorá opustila Mariupol už pred niekoľkými rokmi, uviedla, že sa vďaka svojej bývalej spolužiačke dozvedela na Telegrame, že jej otec zomrel vo svojom byte na konci marca. Jeho sused ho vraj zabalil do deky a položil von k domu.


#ukrajina

bottom of page