top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Varovania, pokuty a zbavenie práv: v Mariupole sú rodičia nútení posielať deti do škôl okupanta

Milí to "osloboditelia"

Foto: Associated Press


Ruskí okupanti zastrašujú rodičov školákov v Mariupole.

V Mariupole nútia Rusi rodičov, aby posielali svoje deti do škôl, ktoré budú fungovať podľa ruských programov. Je to spôsobené tým, že nie každý chce študovať v okupačných inštitúciách. Namiesto toho sa snažia zapojiť deti do online vzdelávania na Ukrajine.

Informoval o tom Petro Andryushchenko, poradca starostu Mariupolu.


Preto sa okupačné orgány uchyľujú k priamym hrozbám odňatia rodičovských práv a odoberania detí z rodín. Pedagógovia, ktorí išli spolupracovať s novým „úradom“, masívne posielajú rodičom správy s vyhrážkami. Uvádzajú: za predpokladu, že budú bývať v meste a nenastúpia na okupačné školy, budú deti po upozorneniach a pokutách násilne odoberané z rodín.


"Ak vaše dieťa nevyjde, odovzdáme údaje oddeleniu, oni - polícii, prídu k vám. Prvýkrát - napomenutie, potom pokuta 40 000 rubľov, tretíkrát ste zbavení rodičovského práva. Je to na vás, vy si vyberiete.“ – hovorí sa v posolstvách okupantov.

Spolupracujúci učitelia tiež naznačujú, že „na našom oslobodenom území nebude dištančné vzdelávanie“.


Ako bolo oznámené, v Mariupole dočasne okupovanom Rusmi stále pretrvávajú problémy s dodávkami vody, kvôli ktorým miestni obyvatelia nemajú k dispozícii pitnú vodu. Mariupolčania teda musia čerpať vodu z mlák.


#ukrajina


bottom of page