top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Vojenský expert povedal, prečo by ste nemali čakať na protiofenzívu, a radí byť pripravený na roky


Foto: Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny / Facebook


Expert ubezpečuje, že len malé kroky a postupné vytláčanie nepriateľa bude pre ukrajinskú armádu najlepšou taktikou.

Opotrebenie je najchytrejší taktika, ubezpečil vojenský expert Petro Chernyk vo vysielaní maratónu "Edyny Novyni" v slote TSN.

„Asi som odborník, ktorý neoperuje s rétorikou protiofenzívy. Tým, že mám dôkladné vojenské vzdelanie od úrovne kadetov, pamätám si, že „A“ – útočná – je veľmi náročná operácia. Útok je oveľa náročnejší ako obrana. Ofenzíva musí prebiehať v nejakej oblasti, táto oblasť má určité vlastnosti. Ofenzíva je minimálne 10-15 kilometrov. Teraz je pre mňa ťažké predstaviť si, ako môžeme v takejto oblasti vykonať túto protiofenzívu,“ hovorí.

Pripomenul tiež, že teraz je 95 % tejto vojny delostrelectvo, preto je nerozumné hádzať vojakov pod náboje, ktorých má nepriateľ priveľa.


„Nepriateľ ich má. Nenechajme sa fascinovať, majú minimálne 5 tisíc pracovných diel. A nevyčerpali svoje neobmedzené delostrelectvo. Projektil nie je až taká technologická vec. Je to kus železa a pušného prachu. Majú oceliarne, 38 000 kovoobrábacích strojov od čias prvého lend-leasu, preto boli dodané. A pušný prach je celulóza. Celulóza je drevo. Podľa dreva sú z hľadiska zásob na prvom mieste na svete. Preto nie je múdre hádzať nášho neoceniteľného vojaka do bajonetových útokov. Len postupne, malými krôčikmi vytlačiť nepriateľa,“ – ubezpečuje Chernyk.

A dodáva, že podľa jeho názoru by nemalo dochádzať k čelnému útoku, pretože Rusi svojich vojakov nešetria a nikdy nebudú šetriť, Ukrajinci si také niečo nemôžu dovoliť.


Ukrajincom preto radí, aby boli trpezliví, veď vojna môže trvať „rok-dva, možno aj 10 rokov“. A ani po smrti Putina sa situácia nezlepší. Podľa neho je potrebné, aby sa Rusko rozpadlo, odstránilo z neho „jadrové žihadlo“ a hlavne, aby sa zmenili tri generácie Rusov, teda 60 rokov, a potom môžu mať Ukrajinci od suseda pokoj.

#ukrajina
bottom of page