top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Zbedačenie armády


Venediktovová opísala, ako bola ukrajinská armáda od roku 1992 systematicky ničená.


Generálna prokurátorka poskytla informácie o krádeži vojenského materiálu a majetku ozbrojených síl.


Generálna prokurátorka Iryna Venediktová uviedla, že jedným z kľúčových faktorov, ktoré spôsobili ilovajskú tragédiu, bol pokles bojaschopnosti a bojaschopnosti ozbrojených síl.

Povedala to 29. augusta v špeciálnom vydaní programu „Právo na moc“ na 1 + 1.

Generálny prokurátor poznamenal, že DBR má prípad - "zbedačenie armády". Pripomenula rok 1992, keď Ukrajina ratifikovala Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

Bol povinný znížiť:

  • Tanky pre 5300 jednotiek;

  • Bojové obrnené vozidlá pre 2 400 jednotiek;

  • Bojové lietadlo pre 477 jednotiek.


"V roku 2018 dočasná vyšetrovacia komisia poznamenala, že priamou ratifikáciou tejto dohody sa začal proces nekontrolovaného predaja zbraní, vojenského materiálu a majetku, čo viedlo k postupnému systematickému znižovaniu bojaschopnosti ozbrojených síl," uviedla Venediktová. .


V roku 1992 bolo bez súhlasu Najvyššej rady prevedených na Ruskú federáciu 2 883 taktických jadrových nábojov bez toho, aby bol stanovený postup odškodnenia. Okrem toho sa stratilo množstvo lodí čiernomorskej flotily ZSSR, ktoré mali prejsť na Ukrajinu.


"Osem vrtuľníkov - štyri z nich odviezli na ruskú Anapu, asi štyridsať lietadiel bolo odzbrojených, rozobraných a naložených na čln. Nikto nevie, kam čln išiel.

Šesť nadzvukových lietadiel Su -24 - letelo do Ruska na výcvik a nevrátilo sa. Nik nebol stíhaný.

Bývalá 98. divízia ozbrojených síl ZSSR so sídlom v odesskej oblasti Bolgradu preniesla 50 percent svojho majetku do Ruska a v roku 2003 bola brigáda rozpustená a juhozápad zostal bez bojaschopnej obrany. 2014 - toto zariadenie bolo použité počas invázie na Ukrajinu, “uviedla generálna prokurátorka".


V rokoch 1997-2005 došlo k zníženiu počtu ozbrojených síl o 210 000 ľudí.

"Letecká základňa v Uzine zanikla. V roku 1999 bolo pre dlhy voči Gazpromu odoslaných 126 automobilov. Mali 11 ťažkých bombardérov a riadených striel. Výška dlhu bola mnohonásobne nižšia ako náklady na vybavenie," uviedla Venediktová.#Ukrajina

bottom of page