top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Zelenskyj povedal, ktoré krajiny sú pripravené stať sa garantmi bezpečnosti Ukrajiny


V súčasnosti nejde o podpísanie takýchto záruk.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že niektoré krajiny už deklarovali pripravenosť stať sa garantmi bezpečnosti Ukrajiny. Ide najmä o Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Poľsko a Turecko, no konečnú odpoveď zatiaľ nikto nedal.


Zelenskyj to povedal v rozhovore pre ukrajinské online médiá, uvádza ukrajinská Pravda .


Británia, Spojené štáty americké, Taliansko, Turecko, Francúzsko a Nemecko dnes podľa prezidenta demonštrovali svoju pripravenosť stať sa garantmi Ukrajiny. Je pravdepodobné, že sa dosiahne samostatná dohoda z Európskej únie.


Zelenskyj poznamenáva, že hovoril oddelene s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.


"Prvé kolo rozhovorov v tomto formáte uskutočníme v piatich (Británia, Spojené štáty americké, Nemecko, Francúzsko, Poľsko). Potom sa pridajú ďalšie krajiny. Zatiaľ som nedostal potvrdenie od ostatných. Sú tu však ťažké otázky okolo čo chceme a na čo sme pripravení, to nám dajte,“ zdôraznil prezident.

Zelenskyj tiež zdôraznil, že Ukrajina už nebude mať problém so zbraňami ani sankciami voči agresorskej krajine.


Pripomeňme, že poradca šéfa prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoliak povedal, že EÚ poskytuje Ukrajine zbrane, ale nie tie, ktoré si vyžiadali úrady.


#ukrajina

bottom of page